Import Docelowy
Refundacja Importu Docelowego
REFUNDACJA IMPORTU DOCELOWEGO
WYMAGANE DOKUMENTY:
- Wniosek o refundację: Wypełnij i podpisz wniosek o wydanie zgody na refundację sprowadzanego z zagranicy produktu leczniczego/środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego przez pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego.
- Oświadczenie o ubezpieczeniu: Dołącz dokument potwierdzający prawo pacjenta do świadczeń finansowanych ze środków publicznych.
- Zaświadczenie lekarskie: Dostarcz zaświadczenie lekarskie, które zawiera pełną informację o chorobie pacjenta, potwierdzone przez lekarza. Zaświadczenie może być podpisane przez lekarza podpisem kwalifikowanym lub za pomocą profilu zaufanego e-PUAP lub certyfikatu ZUS.
SPOSÓB SKŁADANIA WNIOSKU:
- Wersja papierowa: Wniosek wraz z wymaganą dokumentacją prosimy złożyć lub przesłać do Ministerstwa Zdrowia na adres:Ministerstwo Zdrowia Miodowa 15 00-952 Warszawa
- Elektronicznie: Wniosek można także przesłać elektronicznie poprzez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą dostępną pod adresem: /8tk37sxx6h/SkrytkaESP.
WAŻNE:
Zgodnie z przepisami art. 39 ustawy o refundacji, wnioski o wydanie zgody na refundację powinny być opatrzone odpowiednim podpisem:
- Własnoręczny – w przypadku wniosków składanych w formie papierowej.
- Kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany lub podpis osobisty – w przypadku wniosków składanych elektronicznie.
Procedura Importu Docelowego
PROCEDURA IMPORTU LEKÓW NIEZAREJESTROWANYCH W POLSCE
Decyzja o terapii lekiem niezarejestrowanym:
Decyzję o konieczności skorzystania z terapii lekiem niezarejestrowanym w Polsce podejmuje lekarz prowadzący. Wystawia on zapotrzebowanie w systemie SOID. Wniosek automatycznie trafia do właściwego Konsultanta Wojewódzkiego.
Opinia Konsultanta Wojewódzkiego:
Konsultant Wojewódzki, specjalista w zakresie określonej przez lekarza terapii, opiniuje wniosek lekarza w systemie SOID. Następnie wniosek jest przesyłany do Ministerstwa Zdrowia
Decyzja Ministerstwa Zdrowia:
Po uzyskaniu pozytywnej opinii Konsultanta Wojewódzkiego, wniosek jest przesyłany do Ministerstwa Zdrowia, które podejmuje decyzję o możliwości importu docelowego produktu leczniczego, wyrobu medycznego lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego.
Refundacja:
Pacjent ma możliwość dodatkowego złożenia wniosku o refundację produktu leczniczego, wyrobu medycznego lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego do Ministerstwa Zdrowia.
Składanie dokumentów w aptece:
Po uzyskaniu zgody Ministerstwa Zdrowia na import docelowy oraz opcjonalnie zgody na refundację, pacjent zgłasza się do wybranej apteki z kompletem dokumentów:
- Wniosek na Import Docelowy leku (pozytywnie rozpatrzony przez Ministerstwo Zdrowia).
- Zgoda na refundację (opcjonalnie – jeśli została przyznana).
- Recepta na Import Docelowy (zgodna z rozporządzeniem).
Komunikat Ministra Zdrowia w sprawie importu docelowego oraz jego refundacji
Komunikat Ministra Zdrowia w sprawie importu docelowego oraz jego refundacji
W związku z powtarzającymi się zapytaniami w sprawie realizacji zapotrzebowań na import docelowy oraz refundacji indywidualnej wydanej dla pacjenta na lek sprowadzony z zagranicy, Minister Zdrowia uprzejmie przypomina:
- Od 1 stycznia 2021 r. zapotrzebowania na sprowadzenie z zagranicy produktów leczniczych oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, dalej zwanych produktami, są wystawiane i rozpatrywane w formie elektronicznej w Systemie Obsługi Importu Docelowego (SOID). Szczegółowe informacje o systemie wraz z instrukcją dla użytkowników i filmami instruktażowymi dostępne są na stronie: https://soid.ezdrowie.gov.pl/Home/Help
- Zapotrzebowania w formie papierowej mogą być składane w przypadku braku dostępu do SOID wynikającego z awarii systemu lub działania siły wyższej, a także w przypadku podmiotów leczniczych wymienionych w art. 1 ust. 3 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia.
- Zapotrzebowanie na sprowadzenie z zagranicy traci ważność w przypadku, gdy nie zostanie przekazane do hurtowni farmaceutycznej w terminie 60 dni od dnia jego rozpatrzenia przez Ministra Zdrowia. Termin sprowadzenia produktu z zagranicy jest uzależniony od jego dostępności zagranicą i działania hurtowni farmaceutycznej.
- Nie istnieje możliwość sprowadzenia z zagranicy innego produktu niż konkretnie wskazany na potwierdzonym przez Ministra Zdrowia zapotrzebowaniu (dane o produkcie wskazane na zapotrzebowaniu identyfikują produkt). W przypadku braku możliwości realizacji zapotrzebowania np. z powodu niedostępności produktu zagranicą, hurtownia farmaceutyczna powinna poinformować aptekę o problemie ze sprowadzeniem produktu, w celu ustalenia z pacjentem i lekarzem możliwości zastosowania innego produktu. W sytuacji konieczności sprowadzenia z zagranicy innego produkt, konieczne jest wystawienie nowego zapotrzebowywania.
- Decyzja Ministra Zdrowia o zgodzie na refundację jest ważna wraz z zapotrzebowaniem na sprowadzenie produktu z zagranicy. W przypadku wystawienia nowego zapotrzebowania na sprowadzenie produktu z zagranicy, aby ubiegać się o refundację należy złożyć nowy wniosek.
- Aby odebrać z apteki, za odpłatnością ryczałtową, produkt sprowadzony z zagranicy należy posiadać decyzję Ministra Zdrowia o zgodzie na refundację tego produktu. Brak decyzji Ministra Zdrowia o refundacji nie może być powodem odmowy realizacji zapotrzebowania na sprowadzenie produktu z zagranicy.
Komunikat Ministra Zdrowia w sprawie importu docelowego oraz jego refundacji